10 powodów, dla których warto odwiedzić Kraków 15 września!

...i żadnym z nich nie jest to, że ja tam będę... no może częściowo ;)

14 August, 2017

Zaniedbałem nieco tego bloga, ale obiecuję poprawę (sobie i Wam - o ile ktoś tu jeszcze zagląda). Powodem tego było błędne zarządzanie moim czasem oraz wyjątkowo "kliencko" skoncentrowana lista priorytetów. Pora to zmienić :)

Mówiąc o zmianach chciałbym również pomóc Wam coś zmienić w Waszym życiu.

Od kilku lat walczę jak tylko mogę o wzrost świadomości nt. Umbraco w naszym kraju i będę to robił, aż zacznie mnie fascynować PHP ;) Umbraco w zasadzie odmieniło moje życie. Nie tylko programistycznie i biznesowo, ale również prywatnie. Stałem się lepszym człowiekiem, dzięki podjętej dawno temu w przeszłości decyzji o pójściu tą a nie inną drogą. To dzięki temu kawałkowi oprogramowania poznałem całą masę interesujących ludzi, zwiedziłem kawał Świata (sam, jak i również z rodziną), a na co dzień mam co włożyć do garnka i na czym opierać również swoje dalsze marzenia. Dzisiaj do podjęcia może mniej rewolucyjnej decyzji będę starał się przekonać i Was. Miejmy nadzieję, że choć w przypadku części z czytających to osób mi się uda.

Umbraco Poland Festival

Dokładnie tak! Chodzi o wydarzenie, które organizujemy jako The Cogworks w Krakowie 15.09.2017 r. Jest to druga edycja festiwalu czyt. konferencji zrzeszającej osoby zainteresowane Umbraco w Polsce (i nie tylko!), a jednocześnie kontynuacja idei i jej egzekucji na rynku brytyjskim, na którym to w tym roku obchodzona będzie jego ósma edycja (na którą jeszcze będę Was zapraszał ;)). 

Nie jest to jednak konferencja jak każda inna, a my - stety bądź niestety - nie jesteśmy królami marketingu i mistrzami we wciskiwaniu kitu, stąd też w dalszym ciągu zachowujemy niszowość i klimat wydarzenia, które jest dla nas prawdziwym świętem. Świętem, na które chciałbym serdecznie wszystkich zaprosić i postaram się zebrać to w 10 argumentów, które mogą Was przekonać, a które dla mnie osobiście czynią to wydarzenie wartym uczestnictwa przez osoby szeroko zorientowane na rozwoju i perspektywach w rynku IT w Polsce. Do dzieła zatem...

UMBPolFBAdd.png

1. Kraków jest niesamowitym miastem, a nasza miejscówka festiwalowa ma nieziemski klimat!

Tutaj trochę zaleci prywatą, bo w Krakowie zakochany jestem od małego dziecka. Zawsze chciałem tam mieszkać i zawsze chętnie tam wracam. To miasto po prostu ma klimat i tego nie można mu odebrać. Spacerując wieczorem czy nocą po rynku, Kazimierzu czy innych mniej znanych zakątkach miasta, nie da się po prostu nie wtopić w to co się tam dzieje i nie odpłynąć (co zresztą zdarzało się nam na meetupach organizowanych właśnie w Krakowie nie raz, nie dwa ;)).

Festiwal w tym roku organizujemy właśnie w samym sercu Kazimierza, a dokładniej w Starej Zajezdni mieszczącej się przy ul. Św. Wawrzyńca 12. To miejsce dobrze znane krakowskim uczestnikom różnego rodzaju wydarzeń społecznych czy kulturalnych. Miejsce z niewątpliwym klimatem i duszą, które na ten dzień wypełni się entuzjazmem naszej społeczności.

01.jpg

2. Kameralność i swego rodzaju intymność wydarzenia

Pomimo moich wysiłków i innych osób zaangażowanych w to co się dzieje w naszej społeczności w Polsce, nadal nie da się ukryć, iż jesteśmy grupą bardzo niszową. Pomimo tego, iż nasza grupa na Facebooku liczy na tę chwilę 150 członków (!) to aktywnych przedstawicieli w kraju można by zliczyć na palcach jednej dłoni. I choć w tym momencie brzmi to jako użalanie się nad naszym losem, to jednak jest to z drugiej strony argument bardzo pozytywny i czynnik, który może być traktowany jako ogromna zaleta.

Ubiegłoroczny festiwal zgromadził w ciągu całego dnia ok. 60 osób - co wówczas było dla nas wszystkich niesamowicie wielkim sukcesem! W tym roku chcemy tę liczbę przebić i jest to nasz niewątpliwie cel minimum (co na początku naszej organizacyjnej drogi wydawało się wręcz oczywiste, a ambicje wykraczały zdecydowanie dalej ;)). Tym samym jest to na prawdę dobry moment, by się po prostu poznać i rozpocząć wspólnie naszą przygodę. Każdy jest "nowy" i każdy stara się uczyć od innych "nowych", starając się w tym wszystkim pomagać realizować swoje wzajemne cele. Nie jest to z całą pewnością wydarzenie, na którym banda geeków będzie krążyć i spoglądać tylko w ekrany własnych smartfonów. Z mojej perspektywy to bardziej takie "swaty" wśród nieco dalszej rodziny i poznawanie się nawzajem wraz z odkrywaniem możliwości i perspektyw związków, które mogą się w trakcie tego wydarzenia zrodzić.

14361331_1111918822176780_2818000713265067231_o.jpg
 
14409554_1111915792177083_3002354597250679050_o.jpg

3. Autorzy systemu i członkowie zespołu Umbraco HQ na wyciągnięcie ręki

Wśród tegoż kameralnego i intymnego grona osób, które odwiedzą nas i w tym roku, znajdą się jednak osoby "specjalne". Bynajmniej nie nazbyt wyjątkowe czy uprzywilejowane, ale osoby, które w innych warunkach nie byłyby tak łatwo osiągalne. Oficjalne prezentacje rozpocznie sam autor Umbraco - Niels Hartvig, który przyleci do nas z Danii w towarzystwie, miejmy nadzieję, innych członków swojego zespołu. Opowie on o planach na najbliższą przyszłość Umbraco, a także o tym czym jest cała idea i jakie korzyści i wady niesie za sobą prowadzenie takiej skali przedsięwzięcia na rynku wolnego oprogramowania. 

Trzeba tutaj wspomnieć, że na wydarzeniach tj. Codegarden czy UK Festival, w których udział bierze po 300-600 osób, ciężko nawet o chwilę czy o uścisk dłoni / piątkę od Nielsa. W przypadku polskiego festiwalu każdy, mniej lub bardziej zainteresowany, na pewno znajdzie chwilę na zadanie nurtujących go pytań, bądź po prostu posłuchania i zainspirowania się tym co czyni ten niesamowity i zdeterminowany twórca. Podobnie było zresztą na pierwszym festiwalu w Szwecji, w którym również miałem okazję brać udział. Najlepiej zapamiętam moment, w którym w 5-6 osób siedzieliśmy m.in. z Nielsem i organizatorami festiwalu na samym jego końcu, w środku nocy, popijając gin z toniciem i debatując o tym czy przechowywanie zmiennych w pamięci aplikacji jest korzystniejsze niż zewnętrzne warstwy pamięci podręcznej oraz setki innych tematów nie zawsze związanych z Umbraco, czy w ogóle IT ;)

30916209705_7ad542e76a_h.jpg

fot. Douglas Robar // percipientstudios, Umbraco UK Festival 2016

4. Międzynarodowe towarzystwo i śmietanka społeczności

Poza Nielsem i przedstawicielami Umbraco HQ, do Polski wybiera się sporo znanych twarzy z całej społeczności Umbraco. To zabawne, że większy "buzz" wokół wydarzenia toczy się właśnie wśród zagranicznych gości, którzy to okazję do pozyskania wiedzy ze źródeł widzą własnie w tym o czym pisałem już wcześniej - naszej niszowości, kameralności i wysokiemu poziomowi merytorycznemu wydarzenia. Dodatkowo, całość zespołu programistycznego The Cogworks z UK również stawi się w Krakowie i spędzi z nami cały tydzień przed i w trakcie festiwalu!

Dla nas to jednak szansa nie tylko z perspektywy wymiany doświadczeń programistycznych, ale głównie z perspektywy biznesowej. W krajach, które miałem okazję odwiedzić w ubiegłym roku tj. Szwecji, Norwegii, Anglii - wszystkie firmy szukają solidnych partnerów do biznesu (agencji, software housów, freelancerów - programistów, grafików i innych)! Nie trzeba chyba wspominać, że rynek i panujące na nim warunki w w.w. krajach są zgoła inne niż te panujące w Polsce. A reprezentacji wszystkich tych krajów zamierzają nas odwiedzić w tym roku i rozejrzeć się za opcjami współpracy na naszym rynku (który nomen omen solidnie wychwalałem podczas swoich wizyt zagranicznych :)).

Bez względu zatem na to, czy ktoś jest samozatrudnionym freelancerem, rozgląda się za zmianami w ścieżce kariery czy też prowadzi firmę i szuka nowych partnerów czy rynku zbytu - okazja jest niesamowita i myślę, że żal byłoby z niej nie skorzystać (mówię tutaj także o osobach spoza technologii .NET itd. - uwierzcie mi - rynek Umbraco w tych krajach, jak i wielu innych jest wielki i nieustannie rośnie, mnożąc $$$ i szukając miejsc, na ich dalsze lokowanie). Kolokwialnie mówiąc, pieniądz często na prawdę leży na ziemi, trzeba się po niego jedynie schylić. Tym skłonem w tym wypadku jest wizyta w Krakowie!

5. Możliwość zdobycia wiedzy w mało jeszcze znanej technologii i obszarze IT

Rozszerzając nieco myśl rozpoczętą w poprzednim punkcie - Umbraco to aż i tylko CMS. Pisałem zresztą o tym czym jest we wpisie zatytułowanym "Cześć, jestem Umbraco - miło mi Cię poznać!". System jest oparty na bardzo popularnej w naszym kraju technologii ASP.NET MVC, w której mamy armię specjalistów w Polsce i aż za każdym razem łapię się za głowę, jak mając taką dźwignię, w dalszym ciągu wiele z tych osób o Umbraco albo nie wie, albo nie miało okazji się nim pobawić.

Moim zdaniem Umbraco to scyzoryk w rękach .NET developera (o czym zresztą często prowadzę prezentacje), ale także i technologia, którą warto się po prostu zainteresować. Bez względu czy ktoś jest guru PHP-a, czy też dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem. Ja jak zobaczyłem Umbraco po raz pierwszy, to literalnie "wyrwało mnie z butów" i stwierdziłem, że byłem idiotą pisząc to wszystko sam, z czego mogłem skorzystać "out-of-box" właśnie w nim.. W dalszej nieco perspektywie czasowej, jestem pewien, że zyska niesamowitą popularność również u nas w kraju. Do tego czasu, MY wszyscy tutaj zgromadzeni, możemy być na piedestale eksperckim i spoglądać na to wszystko z dystansu. W tej chwili jesteśmy wszyscy prekursorami. 

Wybierając prelegentów na tegoroczną edycję mieliśmy bardzo ciężkie zadanie. Wybraliśmy jednak naszym zdaniem najlepiej jak tylko mogliśmy, chcąc dostarczyć wiedzy z różnych zakresów, będąc przy tym w miarę możliwości interdyscyplinarnym. Nie jest zatem tak, że jeśli kod C# jest dla Ciebie nieznany, nic z prezentacji nie wyniesiesz.

Image 2017-08-14 at 2.09.17 AM.png

6. Pierwsza certyfikacja Examine - przyjemne z pożytecznym!

W ten punkt jestem również personalnie zaangażowany, bo to właśnie ja będę miał okazję dzień przed właściwą konferencją poprowadzić szkolenie certyfikacyjne pt. "Wyszukiwanie i indeksowanie z Examine w Umbraco"! Nie chcę się nazbyt rozpisywać o samym szkoleniu, czy też korzyściach płynących z certyfikacji Umbraco (te szczegóły są na stronie z rejestracją na kurs: https://certyfikacjaexamine.evenea.pl/). Jednak jest to niebywała okazja by przekonać czy to siebie, czy swojego przełożonego o tym, że inwestycja w wiedzę może przynieść nam jeszcze więcej w tym przypadku.

Jest to pierwszy raz, kiedy będziemy przeprowadzać ten kurs w Polsce, a na liście jego uczestników znajdują się niemal wszyscy Umbraco Masterzy z Polski, co czyni uczestnictwo w nim jeszcze większą nobilitacją dla każdej nowej zapisanej osoby.

Jeśli ktoś zatem chciałby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zdobyć certyfikat poświadczający zdobycie nowej wiedzy, jednocześnie spędzając dzień "gratis" w towarzystwie najlepszych programistów Umbraco w Polsce - to serdecznie zapraszam!

7. Najaktywniejsi reprezentanci społeczności / osoby chętnie wykraczające poza swoją strefę komfortu

Dokładnie tak - te same najlepsze i najbardziej aktywne osoby ze społeczności w Umbraco w Polsce będą z nami w dzień festiwalowy. Dodatkowo sporo innych, ciekawych person znajduje się na naszej liście obecności :) Ten punkt chcę jednak dedykować nie im, a osobom szukających niesamowitych ludzi. Czy do współpracy, czy pracy, czy po prostu - z własnej ciekawości i chęci rozwoju. Nie chcę za żadne skarby, aby wydarzenie przekształciło się w targi pracy, ale osoby, które na tym etapie są zaangażowane w naszą społeczność, to osoby niesztampowe i wyjątkowe. Osoby nie bojące się wyzwań i długoterminowych inwestycji. Osoby ciekawe rozwoju, ciekawe nowych technologii i nie bojące się wykraczać poza strefę swojego komfortu. To z reguły ludzie poświęcający masę swojego prywatnego czasu na to by pomagać innym, angażować się w projekty open source, bądź uczestnicząc w spotkaniach innych społeczności.

Jeśli osoby tego typu są w kręgu osób, które chciałbyś poznać / zatrudnić / pokonać w piciu piwa na czas - to koniecznie musisz do nas dołączyć. Nie wiem jak Was, ale mnie niesamowicie przebywanie w tego typu towarzystwie motywuje do działania. Mówią, że jak jest się najmądrzejszą osobą w pokoju to trzeba zmieniać pokój - uwierzcie mi, że "pokój" w Starej Zajezdni będzie doskonałym miejscem dla wszystkich, którzy szukają wiedzy i nowych możliwości.

8. Niesamowite perspektywy na najbliższą przyszłość Umbraco w Polsce

W Polsce "się dzieje". Umbracowo. Powoli, ale się dzieje. Co raz to nowe firmy rozglądają się za potencjalnymi klientami i realizacjami opartymi na Umbraco CMS. W sieci mnóstwo mniejszych i większych realizacji tworzonych przez firmy z Polski, jak i z za granicy, ale dla polskich kontrahentów. To kwestia czasu, by scenariusz wdrażany od lat w UK przez The Cogworks i inne firmy, zaskoczył i u nas.

O ile lepszą perspektywą na jego zaskoczenie jest bycie na to gotowym, niżeli bierne przyglądanie się na uciekającą okazję? Moim zdaniem o niebo lepszą. Osoby, które już udało mi się przekonać do dołączenia do naszej "rodziny", albo już mają się lepiej, albo mają wizję na to, gdzie chcą w niedalekim czasie wylądować ze swoimi firmami, pomysłami czy umiejętnościami.

Chciałbym, aby to wydarzenie stało się swego rodzaju mostem, który umożliwi wielu osobom zbliżenie się w strony, które wcześniej były bardzo daleko od siebie. Chciałbym wielu z Was pomóc uwierzyć w siebie i pokazać, że robienie interesów z firmami z poza granic naszego kraju to nie jest wcale coś co mogą robić tylko nieliczni. Jednocześnie chcę także pokazać, że potencjał drzemie w ludziach, którzy wiem, że tam się pojawią. Tym samym, jako efekt uboczny, wierzę, że część z Was się po prostu tym entuzjazmem zarazi i uczyni nasz programistyczny półświatek jeszcze lepszym :)

9. Wiemy jak się bawić (zarówno przy komputerze, jak i z dala od niego)! :)

No tak.. bo jeszcze nie wspomniałem o tym, że wydarzenie poprzedza before-party, sam festiwal to też "party", a na jego koniec nie może zabraknąć solidnego after-party!

Od lat wierzę, że większość potencjału biznesowego skrywa się w kuflu piwa, tudzież kieliszku wspólnie spożytego ognistego trunku ;) Jakże inaczej wyglądają budowane później relacje biznesowe z osobami, z którymi fizycznie udało się przebić barierę komunikacyjną i spędzić czas w nieformalnej atmosferze. Festiwal to także doskonała okazja do spędzenia czasu poza biurem i ekranami naszych monitorów. Do lepszego poznania się i wymienienia uwag nie tylko w temacie tego czy i7 6600 jest rażąco bardziej wydajny od i5 5200. W tym roku, dzięki pomocy naszych partnerów i firm z lokalnych społeczności, zadbamy o to, aby warunki do nieformalnych spotkań w obrębie wydarzenia były jak najlepsze. Zatem jeśli możesz swój urlop rozciągnąć na nieco dłużej niż tylko piątek - stawiaj się jak najwcześniej tylko możesz w Krakowie. Będzie się działo przez cały tydzień :)

14231259_10154476364038245_2413760174129513424_o.jpg

Umbraco Poland Festival 2016: after-party na łódce :)

10. Bilet kosztuje jedynie 50 PLN netto!

RLY.. czy coś więcej trzeba tutaj jeszcze dodawać? Wydaje mi się, że więcej kosztować może dojazd do Krakowa, tudzież nocleg i inne wydatki. Od samego początku i na zawsze, sprzedaż biletów nie będzie realizowana w celach zarobkowych. Co lepsze, w cenie biletu jest niekończące się źródło kawy, snaki, obiad, koszulka festiwalowa i masa innego SWAGu, który jest niezbędnym elementem każego tego typu wydarzenia. Nie robimy tego dla pieniędzy, Wy możecie dla pieniędzy skusić się wziąć udział w festiwalu. Ale jeśli cokolwiek innego Was do tego nakłoni - będzie mi osobiście bardzo miło.

Podsumowując

Do zobaczenia w Krakowie 15.09!?