Barbarzyńskie programistyczne święto w środku Londyńskiej dżungli - Umbraco UK Festival 2017

Czyli pomiędzy palmami i w hawajskich koszulach programistów rozmowy o kawałku oprogramowania :)

19 November, 2017

Choć tytuł artykułu ma nieco surrealistyczny wydźwięk, to nie ma w nim ani odrobiny kłamstwa. Chciałbym przy pomocy słów opisać to, co działo się w Londyńskim Barbican Center, ale doskonale wiem, że słowa tego wiernie nie oddadzą. Zdjęcia, filmy, snapy, insta stories i inne takie takie – również. Spróbuję jednak przybliżyć Wam panującą na wydarzeniu atmosferę, a tym samym zachęcić do czynnego w nim udziału w przyszłym roku.

Umbraco UK Festival to starszy brat opisywanego przeze mnie niedawno polskiego jego odpowiednika. Ideą wydarzenia jest zrzeszenie jak największej ilości fanów, adeptów oraz twórców Umbraco (choć mile widziani się wszyscy pasjonaci nowoczesnych technologii i programowania) w jednym miejscu, które to przyciągnie do siebie celem poszerzania wiedzy, zawierania nowych znajomości, jak i również odkrywania nieznanych dotąd zakątków świata. Kolejność priorytetów i celów wizyty każdy ustala sobie indywidualnie i dla jednych jest to zwyczajny udział w konferencji programistycznej, a dla innych spotkanie ze znajomymi czy też wycieczka krajoznawcza z elementami poznawczymi 😊

W roku 2017 odbyła się już 8 edycja festiwalu na terenie Anglii. Dla mnie osobiście był to trzeci festiwal w Londynie, w którym brałem udział. I była to nieco inna edycja niż wszystkie dotychczasowe.

Hackathon + pre-party

Zanim jednak przejdziemy do głównego dnia festiwalowego, nie można nie wspomnieć o tradycji, którą stał się już hackathon organizowany w przeddzień głównego wydarzenia.

We współpracy z Umbraco HQ, cały zespół The Cogworks oraz wszyscy chętni przybywający przez cały dzień do Londynu, wspólnymi siłami pracują nad tym, aby poprawić jak najwięcej błędów w Umbraco (bądź ewentualnie dodać do niego brakujące funkcjonalności).

DNpBmr0XkAEfF1Z.jpg

Hackathon to niebywała okazja by w jednym miejscu, razem z Core-owymi programistami z Umbraco HQ oraz topowymi programistami z całej jego społeczności, wspólnie "odczarować" sobie temat kontrybucji w projekcie open source jakim Umbraco właśnie jest. W tym roku muszę przyznać, że poziom zrealizowanych zadań był niesamowicie wysoki. Stąd nieco niższa liczba ukończonych "tasków" niż w latach poprzednich.

Osobiście cieszę się niesamowicie, że pomogłem kilku osobom w zrozumieniu jak prosto jest pomóc twórcom systemu i jego użytkownikom, niekoniecznie tworząc mega skomplikowane rozwiązania programistyczne. Pisałem zresztą o tym w swoim poprzednim poście.

Najbardziej dumny jestem chyba z Jacka i Michała z JMMJ, którym udało się wypracować wstępne rozwiązanie problemu, z którym od długiego już czasu zmagali się w swoich projektach wdrażanych na Microsoft Azure. Samo Umbraco HQ było pod wrażeniem - zarówno rozwiązania, jak i tego, że takowy problem w ogóle istniał :) Brawo chłopaki!

Tradycją stało się także to, iż Umbraco po zakończeniu Hackathonu wypuszcza release, w którym zawarte są poprawki i fixy powstałe w jego trakcie. Tak też było i tym razem i światło dzienne ujrzała wersja 7.7.5 - community edition (release notes: https://our.umbraco.org/contribute/releases/775/).

Moje Pull Requesty jeszcze czekają na merge. W trakcie hackathonu, pomiędzy pomaganiem jednym i drugim, udało mi się wypracować następujące rozwiązania:

Po hackathonie standardowo udaliśmy się na meetup / pre-party, które organizował Ravi Motha, który stoi na czele Londyńskiej grupy społeczności Umbraco. Jak zwykle w nieformalnej atmosferze, do późnych godzin nocnych, rozmawialiśmy sobie o szerokim spektrum tematów zarówno dotyczących Umbraco, jak i również innych aspektów naszego codziennego życia.

Wszyscy oszczędzaliśmy siły na kolejny dzień, bo przynajmniej my - The Cogworks - musieliśmy się na miejscu stawić przed wszystkimi, aby móc każdego należycie przywitać!

Motyw przewodni - lata 80!

Mój kolega z zespołu The Cogworks - Callum Whyte - który stał na czele zespołu organizującego tegoroczną edycję, wpadł pewnego dnia na pomysł "ubrania" (dosłownie!) festiwalu w motyw przewodni. Nie wiem co doprowadziło do wyboru lat 80-tych jako tegoż właśnie, ale był to wybór wyśmienity. Wprawdzie sam w tych czasach to dopiero nauczyłem się chodzić i mówić "mama" i "tata", to jednak spory odsetek społeczności Umbraco, lata te wspomina zdecydowanie bardziej obszernie.

38229967052_499339ae21_k.jpg

Na wejściu każdy otrzymał od nas hawajski naszyjnik ze sztucznych kwiatów, świecące w ciemności opaski na nadgarstki i parę innych kiczowatych gadżetów :) Jako, iż przyszło mi witać wszystkich uczestników, miałem także fajną okazję poznać w końcu kilku ze swoich klientów, z którymi do tej pory miałem tylko kontakt internetowy. Pozdro Andrew!

Niektórzy wczuli się po całości i np. jak sam twórca Umbraco - Niels Hartvig (na zdj. poniżej) - przywdziali szaty, które chyba czasy z motywu przwodniego pamiętają bardzo dobrze. Jako ciekawostkę dodam, że Niels przyjechał na festiwal w swoim białym garniturze ślubnym, który czasy świetności przechodził właśnie w latach 80-tych.

38261798631_8dc0b884d6_k.jpg

"Wczutę" miał też nasz CEO - Adam Shallcross - który w peruce i z wąsem spędził sporą część tego dnia :)

38229972322_1b102fde12_k.jpg

Co zresztą udało mi się uwiecznić z bliska na dość niecodziennym "selfie z szefem".

23161013_126148728074138_8275796530737184768_n.jpg

Przez cały dzień towarzyszyły wszystkim smaczki i dodatki osadzone w wątku głównym, co niewątpliwie dodawało charakteru imprezie oraz rozluźniało wszystkich jej gości. Podsumowując: motyw - mega pomysł, który z całą pewnością chętnie zaadoptujemy (w nieco innej na pewno formie) do kolejnych edycji polskiego festiwalu!

Lokalizacja

Kolejnym elementem, który dopełniał całości była lokalizacja, w której odbywało się wydarzenie. Barbican Center to największe w Europie centrum sztuki, umiejscowione w śródmieściu Londynu. Posiłkując się Wikipedią możemy dowiedzieć się również, iż "W budynku odbywają się koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, spektakle, wystawy sztuki i projekcje filmów. W budynku znajduje się również biblioteka, trzy restauracje oraz konserwatorium. Barbican Centre jest siedzibą London Symphony Orchestra i BBC Symphony Orchestra. Od 2013 mieści się tu także londyński oddział Royal Shakespeare Company".

26485479879_1bdee35841_k.jpg

W skrócie jest to przeogromny gmach, w którego skład wchodzą niezliczone sale warsztatowe i konferencyjne, sale kinowe, audytoria, lokale mieszkalne i usługowe oraz... dżungla!

38206965576_9bb46b7503_k.jpg

W sercu dżungli umiejscowiona była scena przeznaczona dla członków społeczności Umbraco tzw. Community Space. Powyższe zdjęcie zrobione zostało zresztą w trakcie jednego z paneli dyskusyjnych, w którym miałem okazję brać czynny udział. 

Miejsce robiło wrażenie na wszystkich i doskonale sprawdziło się w kontekście naszego wydarzenia. Pomimo sporych odległości, które należało pokonać pomiędzy salami, "krajobrazy" i uroki temu towarzyszące w pełni to rekompensowały.

Prezentacje

Umbraco UK Festival to drugie pod względem wielkości (za Codegarden) wydarzenie dot. Umbraco na całym Świecie. Co za tym idzie, co roku gromadzi najbardziej aktywnych i ciekawych nowości fanów technologii oraz nowych adeptów chcących poznać z "czym to się je". Umbraco na Wyspach jest niesamowicie popularne, czego tamtejszej społeczności zazdroszczę za każdym razem, a nad czym aktywnie pracujemy / walczymy w Polsce! Ludzie są głodni wiedzy, a organizatorzy za każdym razem starają się ten głód zaspokoić, dywersyfikując również tematy tak, aby każdy znalazł coś ciekawego dla siebie (wśród audytorium są również często ludzie nietechniczni, menadżerzy projektów, projektanci UX itd.).

Na scenach zatem pojawiają się również niesamowici prelegenci z tematami, które zawsze pokrywają nowe zakamarki wiedzy celem ich dystrybucji do jak największej ilości użytkowników systemu.

Tak też było i w tym roku, a po raz drugi również dane było i mnie również na scenach festiwalu wystąpić. Opowiadałem o nowościach, które pojawiły się w ostatnich wersjach języka programowania C# (7.x) oraz o tym co prawdopodobnie pojawi się w jego kolejnej wersji tj. C# 8.

38230023442_1d68cac68b_k.jpg

 

38206946016_78dd6ad916_k.jpg

Z prezentacji jestem (jak zwykle) niezadowolony i wiele rzeczy zrobiłbym teraz inaczej, ale odbiór był bardzo pozytywny. Przekazałem w sumie skondensowaną paczkę wiedzy nt. najnowszych ciekawostek języka, z którego większość osób z publiczności korzysta, a o których nie miała zielonego pojęcia. Humor poprawiło mi również to, że nawet sami programiści z zespołu Umbraco HQ nauczyli się kilku nowych rzeczy, które zamierzają wprowadzić w procesie refaktoringu wersji, które wydawane będą w niedalekiej przyszłości. Slajdy z mojego wystąpienia możecie znaleźć tutaj, a już niedługo powinny pojawić się również nagrania wszystkich wystąpień na YouTube.

Jako ciekawostkę w swojej prezentacji zawarłem kilka niecodziennych nazw metod i zmiennych, za których przypomnienie na samym końcu wręczyłem nagrodę w postaci "dev-randki" ze mną tj. 2 godzinnych konsultacji online, które zdobył Paul z http://www.codeshare.co.uk/. Randka będzie miała miejsce w przyszłym tygodniu, a osobiście myślę nad wcieleniem czegoś takiego na stałe do "oferty" płynącej z mojej prezentacji. Co sądzicie o takim pomyśle?

ProTip dla wszystkich korzystających z Visual Studio podczas prezentacji - korzystajcie z ustawień kolorystycznych z wysokim kontrastem... nawet najlepszy rzutnik może zepsuć to co chcecie pokazać. Ja np. specjalnie korzystałem z palety kolorystycznej w kolorze białym, ale nie pomyślałem o kolorze czcionek i w trakcie prezentacji już zupełnie nie pomyślałem o tym, aby zmienić te ustawienie i walczyłem z kontrastem.

Poza mną grono prelegentów tworzyli tacy ludzie jak:

  • Niels Hartvig - twórca Umbraco - który standardowo wygłosił Keynote podsumowujący festiwal z informacjami nt. statusu i najbliższej przyszłości całego projektu
  • Stephan Gay - członek głównego zespołu programistycznego Umbraco - opowiadał o Umbraco w wersji 8, nad którym trwają aktywne prace developerskie
  • Per Ploug - współtwórca Umbraco - mówił o idei "Headless CMS", dzieki której Umbraco mogłoby być wykorzystywane nie tylko stricte w projektach w technologii .NET
  • Sebastiaan Janssen - członek głównego zespołu programistycznego Umbraco - powrócił z prezentacją dot. bezpieczeństwa aplikacji, którą miałem okazję już widzieć na Codegarden 2016
  • Kevin Jump - Umbraco MVP - opowiadał o tłumaczeniach w Umbraco i bardzo chętnie obejrzę tą prezentację jak tylko pojawi się jej zapis video
  • Pete Duncanson - Dyrektor Offroad Code - zachwycił po raz kolejny swoją prezentacją kierowaną do biznesowej części publiczności nt. realizacji wartościowych projektów aplikacji
  • Mike Masey - Developer w YoyoDesign - po raz pierwszy występował na tak dużej scenie i opowiadał o case study, w którym Umbraco wykorzystywane było jako źródło treści do wielu rozproszonych aplikacji - bardzo fajna prezentacja!
  • Dave Woestenborghs - Lead Dev w Colours - przedstawiał temat optymalizacji Umbraco (i innych aplikacji .NET) z wykorzystaniem Output Donut Cache
  • Ravi Motha - Umbraco MVP - jak zwykle bardzo uczuciowo i w klimatach nietechnicznych o tym, jak wystąpienia publiczne mogą zmienić karierę programisty
  • Steve Temple - Dyrektor IT w Gibe - przedstawiał case study, w którym cognitive services z usług Microsoft Azure pomagały w automatycznej kategoryzacji plików media w penelu administracyjnym Umbraco (swoja drogą Steve zainspirował mnie do stworzenia dodatku do Umbraco, nad którym aktualnie pracuje.. opowiem Wam o nim niedługo :))
  • Andy Robinson - Head of Tech w Comprend - z kolejnym case study z wykorzystania siły Azure w połączeniu z Umbraco
  • The Cogworks Team - parę osób z naszego zespołu również podzieliło się wiedzą i doświadczeniem, które nabyliśmy w trakcie prac nad kilkoma naszymi ostatnimi projektami, w których m.in. musieliśmy zoptymalizować serwis konsumujący ponad 7mln użytkowników dziennie i zapewnić jego ciągłe aktualizacje bez nawet sekundowego jego niedostępności

Poza powyższymi dochodziły również tematy prezentowane na wcześniej wspomnianym Community Space, zatem naprawdę każdy miał coś ciekawego dla siebie i sam osobiście również nauczyłem się kilku nowych, ciekawych rzeczy.

Społeczność

Będę to powtarzał w nieskończoność - to ludzie tworzą klimat i wartość, a całe wydarzenie dopiero nabiera rumieńców po zakończeniu jego oficjalnej części.

Podobnie jak w przypadku dnia poprzedzającego festiwal, po raz kolejny udaliśmy się do nieopodal oddalonego baru, w którym już z całkowitym luzem i uśmiechem na twarzy wywołanym zadowoleniem i upustem stresu całej organizacji, mogliśmy wysączyć zimne piwko i pogadać z gośćmi z całego świata.

Z uwagi, iż zaplanowałem sobie lot powrotny na godzinę 21:45 musiałem stosunkowo wcześnie opuścić after-party i udać się na lotnisko. W trakcie drogi rozpocząłem pracę nad postem, który własnie doczytujesz do końca, a kilka godzin później byłem już w domu. W tym samym czasie polska reprezentacja dumnie reprezentowała szeregi naszej społeczności, a niektórzy nawet załatwili sobie pierwszą pracę w UK (raz jeszcze gratuluję Arek :)), tym samym potwierdzając, że my w tych barach to nie tylko pijemy sobie piwko, ale też dyskutujemy o poważnych, życiowych kwestiach :)

Podsumowanie

Krótko to wszystko podsumowując - był to niewątpliwie najlepszy festiwal Umbraco, na którym do tej pory byłem (nie jest to tylko moja opinia). Zbliża się klimatem i otoczką do tego, co serwuje nam co roku Umbraco HQ na ich flagowym wydarzeniu tj. Codegarden i już z niecierpliwością czekam na jego kolejną odsłonę za rok. 

Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w organizację festiwalu, a największe dla Calluma za jego pasję i zaangażowanie, które wraz z uporem przyczyniły się do tego jaką formę uzyskał festiwal w swojej końcowej formie.

Mam jedynie nadzieję, że staniemy w przyszłym roku również na wysokości zadania i z naszej polskiej edycji zrobimy coś równie ciekawego i interesującego, co pozwoli nam wszystkim również "odczarować" Umbraco w Polsce.