umbraKawka - rozmowy o Umbraco przy kawie na YouTube!

Czasami trzeba wyjść z "piwnicy" i porozmawiać z ludźmi. Z chęci dzielenia się wiedzą nt. Umbraco oraz miłości do kawy, powstała umbraKawka - spotkania online transmitowane Live na YouTube.

20 November, 2017

Rok temu w grudniu, w planach i celach na rok 2017, zapisałem sobie wykorzystanie YouTube do promocji Umbraco w Polsce. Obserwując "boom" materiałów video oraz samodzielnie również preferując tę formę przekazu w wielu sytuacjach, uznałem to za naturalny środek do dotarcia do szerszej grupy zainteresowanych tematem osób.

Prawie rok po zapisaniu pomysłu na kartce, w przypływie spontanicznej weny, w końcu wymyśliłem formę w jakiej sam bym się w tym całym przedsięwzięciu dobrze czuł. I tak powstała umbraKawka...

umbrakawka-1980.png

Ale o co chodzi?

umbraKawka to cotygodniowe spotkania w formie hangout'ów transmitowanych Live za pośrednictwem platformy YouTube.

Zasady, które sobie ustaliłem:

  • długość jednego spotkania to max. 15-30 min
  • spotkania będą odbywały się w terminie względnie "luźnym" i w miarę osiągalnym dla większości normalnych "śmiertelników" w branży (nie dotyczy robotów i osób tak zarządzających czasem, że 15 min wolnego to abstrakcja ;)) - obecnie przyjąłem termin: piątek godzina 12:30 (transmisje są automatycznie rejestrowane przez YouTube i są także dostępne do wglądu po zakończeniu wydarzenia na żywo)
  • transmisje w większości przypadków będą prowadzone w towarzystwie gości - z polskiej i ogólnoświatowej społeczności Umbraco (i nie tylko!)
  • tematami spotkań będą zarówno twarde tematy programistyczne, jak i miękkie wątki dotyczące pracy w naszym zawodzie, wydarzeń w społeczności itp.
  • od czasu do czasu będzie to sesja livecodingu, w której zahaczę sam lub z gościem / gośćmi o jakiś konkretny techniczny temat i w skrócie przedstawię sposób jego realizacji, bądź rozwiązanie konkretnego problemu (z odnośnikiem do szerszego opisu problemu np. posta technicznego na blogu, repozytorium z kodem źródłowym etc.)
  • spotkania mogą być realizowane z różnych lokalizacji np. z konferencji, na której aktualnie będę przebywał, szkolenia i innych tego typu aktywności (dzięki temu może to trochę zahaczać o formę vloga, w którym dzielę się tym co aktualnie dzieje się w moim życiu)
  • nie wykluczam opcji współpracy z firmami zewnętrznymi celem uatrakcyjnienia spotkań oraz realizacji innych pomysłów, na które zawsze jestem otwarty (po głowie chodzi mi np. mobilna umbraKawka realizowana z biur firm pracujących w technologii... jeśli masz jakiś pomysł i chcesz go ze mną zrealizować - daj znać!)

Plan planem, a życie swoje...

I tak to sobie wszystko zapisałem, zaplanowałem i potrzymałem trochę na kartce, aby się z tym oswoić. W międzyczasie otrzymałem cudne logo inicjatywy (dzięki Gitson!) i wyczekiwałem na odpowiedni moment do tego, aby wystartować.

watermark.png

W pewnym momencie pomyślałem, że idealnym terminem i okazją na start inicjatywy będzie moja wizyta w Londynie i obecność na Umbraco UK Festival 2017, który zresztą opisywałem w swoim poprzednim poście. W końcu w jednym miejscu było kilku reprezentantów naszej polskiej społeczności Umbraco z całego kraju, którzy rzadziej widują się w kraju nad Wisłą niż w tym wielkim mieście nad Tamizą... To czego nie wziąłem pod uwagę to to, iż będę tak zabiegany i podekscytowany (a.k.a. również nieźle zestresowany) wszystkim tym co czekało na mnie w Londynie, że najzwyczajniej nie będzie na to czasu. Z samego rana jeszcze optymistycznie mówiłem wszystkim, że jak najbardziej "robimy to", jednak z czasem życie pokazało, że nie był to dobry plan i umbraKawka #000 musiała nieco dłużej poczekać na pójście Live (dosłownie!).

umbraKawka #000

Niemniej jednak, dwa tygodnie później tj. 10.11.2017 r., jak już emocje związane z festiwalem opadły, w końcu się udało! Nie było to dokładnie tak jak to sobie zaplanowałem, bo i goście wszyscy nie dopisali i nie obyło się bez problemów technicznych, ale jakoś to wyszło.. Nikt nie mówił, że będzie łatwo :)

Odcinek 000 od samego początku miał być testem i swego rodzaju "betą". Zaprosiłem zatem osoby, które wspólnie ze mną brały udział w Umbraco UK Festival 2017 i porozmawialiśmy przy kawie o tym, co każdy z nas zapamiętał i wyniósł z tejże wizyty w Londynie. To jak nam to wyszło możesz zobaczyć poniżej.

Co dalej?

Po pierwszej ekscytacji i w sumie dość pozytywnym odbiorze całego przedsięwzięcia, złapałem jakieś choróbsko i już myślałem, że wyeliminuje mnie to z kolejnego - dopiero drugiego przecież - spotkania. Udało mi się jednak nafaszerować odpowiednio lekarstwami i stanąć na nogi (a dokładniej usiąść względnie pionowo przed komputerem) i porozmawiać z Markiem Nowakiem z Grupa26.pl nt. nowości w becie Umbraco 7.8 oraz szkoleń certyfikacyjnych Umbraco, które prowadzę w Polsce.

Co dalej? Same ciekawe rzeczy :)

Po tym, jak pochwaliłem się swoją inicjatywą w szerszym gronie niż nasza polska społeczność Umbraco, pojawił się pomysł na to, aby uczynić z tego spotkania międzynarodowe w języku angielskim i dotrzeć tym samym do jeszcze większej grupy pasjonatów technologii. Pomysł trochę kłóci się z moją pierwotną ideą (tj. "wykorzystania YouTube do promocji Umbraco w Polsce"), ale w momencie, w którym jeden z moich guru - Warren Buckley - zawiesił prowadzenie cotygodniowych transmisji uHangouts - jest na to niewątpliwie miejsce w życiu naszej globalnej społeczności.

Planuję zatem z Callumem rozpocząć cykl umbraCoffee, który będzie globalnym odpowiednikiem naszej lokalnej umbraKawki i kto wie co nam to przyniesie? Możliwe, że w jakiś sposób uda mi się zdywersyfikować te dwie idee i również dać dostęp i możliwość dzielenia się wiedzą i przemyśleniami dla osób, które niekoniecznie posługują się komunikatywnie językiem angielskim. Co o tym sądzicie?

Jak możesz pomóc?!

Tak, Ty! Możesz pomóc, bo to co robię jest również dla takich ludzi jak Ty. Najprostszym sposobem na to, by ułatwić mi trochę życie i przygarnąć mętlik myśli w mojej głowie może być po prostu zostawienie tutaj komentarza z tym co myślisz na temat tego pomysłu, jakie masz ew. uwagi bądź wskazówki, które mógłbym wcielić w życie.

Jeśli cenisz sobie anonimowość możesz skorzystać z ankiety w Google Forms, którą utworzyłem w tym celu. Znajduje się ona pod adresem: https://goo.gl/forms/iwR7fx0eYkK6pYpE2.

Z góry bardzo Ci dziękuję za feedback! Do zobaczenia na kolejnych umbraKawkach (i umbraCoffee)!